Mlčanie a ticho je vraj cesta k pravde

Autor: Jozef Polešenský | 16.9.2012 o 22:46 | (upravené 16.9.2012 o 23:08) Karma článku: 4,54 | Prečítané:  506x

Znie to možno na dnešnú dobu až nepredstavitelné, ale keď som si prečítal na internetovej stránke Konferencie biskupov Slovenska (www.kbs.sk) Posolstvo Svätého Otca Benedikta XVI. k 46. svetovému dňu spoločenských komunikačných prostriedkov 2012, iné ma po prečítaní následného textu do úvodnej vety blogu nenapadlo. Možno pre mnohých, pre ktorých sa spoločenské komunikačné prostriedky stali neodmysliteľnou súčasťou života, je titulok textu aj pápežových úvah "Mlčanie a slovo: cesta evanjelizácie" niečo nerealizovateľné.


Aj moja reakcia pri prvom počutí čítaného komentára k tejto téme z úst istého náboženského redaktora v jednom z dvoch kresťanských rádii, ktoré v súčasnosti na Slovensku oficiálne máme, ma vyprovokovala k hlasnej vete, že v časti spravodajstva tohto rádia a nielen jeho, by mohlo pravidelne znieť ticho, možno by to bolo pre poslucháčov zaujímavé.  Dlho som zazlieval cirkevným predstaviteľom chybu pri striedmom informovaní v kauze bývalého arcibiskupa Róberta Bezáka. Dnes už mi je to jasnejšie, prečo páni biskupi konali tak ako konali.  Možno aj z tohto pohľadu návrh asociáciehovorcov na udelenie ceny Malina pre najhoršieho hovorcu, kde sa dostal do nominácie súčasný hovorca KBS, začínam chápať v inom svetle. Keď vo Vatikáne je v ostatnom čase uznávaným prvkom mlčanie a ticho, som vlastnou praxou presvedčený, že toto nebude platiť pre evanjelizáciu širokých más, ale skôr to bude použiteľné  len pre pastoráciu časti veriacich.

Isté príslovie hovorí, že nemému ani vlastná matka nerozumie. Viem, že pápežove úvahy z mája 2012 hovoria aj o iných veciach v súvislosti s mlčaním a tichom, ale vedeli by sme si dnes predstaviť nemať právo na všetky verejné informácie?  Kto ich zatajuje, stáva sa nedôverihodný. Aj to je zaiste aktuálna téma do širšej diskusie, či demokratická spoločnosť môže akceptovať zatajovanie informácii, mimo tých, čo sú súčasťou oficiálneho štátneho tajomstva.   Cirkevné inštitúcie na Slovensku sú vo väčšine prípadov verejnými ustanovizňami, aj keď tie katolícke majú svoje zákony a špeciálne študovaných odborníkov na cirkevné právo. Pri tohtoročnej novinárskej exkurzii v priestoroch Európskeho parlamentu v Bruseli som na chodbách stretol viacero zahraničných katolíckych kňazov.  Záujmy slovenských veriacich na pôde EP zastupujú hlavne poslanci z KDH pani Záborská a pán Mikolášik, kedže slovenskí kňazi nemôžu byť politicky angažovaní.  V tej mase európskych poslancov sú slovenské cirkevné otázky pravdepodobne nie tak podstatné. Nechcem tým zhadzovať aktivity poslancov EP, veď v pléne je svojimi vystúpeniami pán Mikolášik jeden z najaktívnejších.

Na Slovensku sme uzavreli ešte pred vstupom do EU medzištátnu zmluvu s cirkevnou monarchiou Vatikán a zaviazali sme sa aj napriek textu, čo sa píše v ústave SR, nevypovedateľnou zmluvou rešpektovať vo viacerých prípadoch zákony najmenšieho štátu sveta.  Neútočím tým na katolícku cirkev, čo sa dnes u istej skupiny veriacich s obľubou a žiaľ v subjektívnych veciach často objavuje na verejnosti. Vo Vatikáne však majú asi lepších diplomatov a právnikov ako vtedy u nás. Dnes vraj už to nezmeníme, ani keď sme v EU...

Už viac ako 10 rokov využívajú moje služby isté cirkevné komunikačné prostriedky a musím potvrdiť, že svoje povinnosti voči mne si plnia zodpovedne, aj keď za svoj honorár si môžem dovoliť tak cestu do Bratislavy a nie ako  známy právny zástupca trnavského emeritného arcibiskupa pán Čarnogurský ml., ktorý si  pred rokom v máji urobil letecký výlet do Nepálu a  ešte si pridal aj výstup na najvyšší končiar sveta  Mount Everest. (http://m.webnoviny.sk/ostatne/syn-carnogurskeho-isiel-z-mount-evere/355283-clanok.html)


Vrátim sa však do slovenskej reality, lebo otázne je v prípade tých mojich služieb, či sa tu uplatním s hovoreným slovom tiež v budúcnosti,  keď v evanjelizácii Slovenska sa budú napĺňať rôznymi spôsobmi chápané filozofické úvahy pápeža Benedikta XVI. o mlčaní a tichu. Urečnený kolega zo spravodajstva  už od 1. januára 2013 bude mať miesto zrušené, vraj bude nadbytočný...

 Bližšie vysvetlenie pápežovho posolstva: http://www.tvlux.sk/archiv/play/4142/u-nikodema-83

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?