Podarí sa novému šéfovi atletiky prinavrátiť jej bývalé meno ?

Autor: Jozef Polešenský | 22.10.2012 o 2:07 | (upravené 24.10.2012 o 11:38) Karma článku: 4,03 | Prečítané:  338x

Po štrnástich rokoch má slovenská atletika novú tvár na vedúcom poste. Takto to znie možno nie príliš zaujímavo, ale za ostatných 30 rokov stáli len dvaja ľudia na čele slovenskej organizácie, ktorá na národnej úrovni zastupuje jeden z najvýznamnejších športov na svete. Nepochybne nedávno zosnulý Anton Ihring aj odstupujúca Mária Mračnová mali svoje funkcionárske kvality, ale po rozpade federácie už príliš dlho spomíname na úspechy slovenských atlétov z osemdesiatych rokoch minulého storočia.

               Nový predseda  Slovenského atletického zväzu Peter Korčok  ako pretekár zažil atmosféru olympijských hier, majstrovstiev sveta, Európy a rád by bol, keby slovenskí atléti na takýchto podujatiach neboli len v úlohe štatistov. Nakoniec to deklaroval aj na víkendovom valnom zhromaždení SAZ a delegáti ani dlho nezvažovali, či mu dajú svoj hlas. Ak by ho nezvolili, tú povestnú "káru" by nemal kto ťahať a vlastne on jediný už popredu ohlásil atletickému svetu, že sa cíti to vziať na seba.
V žiadnom prípade to nebude mať ľahké, čo potvrdila aj odstupujúca predsedníčka M. Mračnová.

Aj keď na svoj vek  historicky asi patrí k najmladších predsedom SAZ (a pravdepodobne je aj medzi súčasnými  šéfmi slovenských zväzov, či federácií),  za predchádzajúce roky ukázal, že by táto zmena mohla pomôcť slovenskej atletike. Je však paradoxne, že po olympiáde v Pekingu, kde Peter Korčok štartoval v chôdzi na 50 km ,  možno predčasne skončila jeho športová kariéra. Vtedy hovoril o fyzickom aj psychickom oddychu možno nie v takej podobe ako to nabralo obrátky, ale v tom čase mu dal osobný tréner aj funkcionári na VŠC Dukla pocítiť, že je nadbytočný. Jediný, kto sa verejne pozastavil nad vtedajším rozhodnutím prepustiť Korčoka aj z radov armádneho športu bol súčasný šéftréner armádnej Dukly  Igor Kováč. Ani po takejto rýchlej zmene sa však bývalý odchovanec krupinskej atletiky nestratil. Z vyštudovaného telovýchovného pedagóga s titulom PhD  sa stal riaditeľ istej uznávanej banskobystrickej firmy na rehabilitačné pomôcky a onedlho mu prišla ponuka z ministerstva obrany aj na riaditeľa samotného VŠC Dukla. Bol to novinársky zaujímavý moment v slovenskom športe, najmä tiež v tom, že samotný osobný tréner vyvíjal veľkú snahu a dokonca chcel na to využiť pri osobnom stretnutí v Dudinciach aj prezidenta SR ako veliteľa ozbrojených síl, aby tento zámer sa neuskutočnil. Nakoniec sa realizoval a P. Korčok na prekvapenie mnohých sa stal na ďalšie dva roky  riaditeľom organizácie, kde ho považovali za nepotrebného.
Ako si však na Slovensku zvykáme na karpatské politické maniere, po dvojročnej práci mu jeden deň vtedajší minister obrany zablahoželal za úspechy Dukly a o dva dni ho zbavil funkcie. Nový riaditeľ ani príliš nemusel skrývať, odkiaľ dujú vetry, aj keď začali kolovať informácie, že vraj niečo nebolo v poriadku v ekonomike VŠC Dukla. Dnes už ani nový nástupca nie je riaditeľom, aj keď sa ukázalo, že tiež priniesol ako bývalý vrcholový športovec niečo pozitívne. A to je v komplexe  asi najväčšia slabina súčasného slovenského športu, niťky ťahajú rôzne lobistické skupiny...

Aj to bolo možno jednou z príčin, že po prvom funkčnom období  vtedajšia šéfka atletiky M. Mračnová stratila motiváciu urobiť si poriadok v SAZ. Súčasný novozvolený výkonný výbor a nové mená v ňom dávajú predpoklad, že stojaté vody by sa v atletickom rybníku mohli prekysličiť, aby v ňom neumieral život.  Už diskusia na valnom zhromaždení potvrdila, že slovenská atletika nie je až tak chudobná, ako si myslia ľudia v praxi. V kuloároch sa dosť hlasno debatovalo, aký ma význam pre mládež organizovať v týchto dňoch sútredenie  na Štrbskom Plese  v sume 33 eur na osobu a deň. Vyčlenené sú financie pre zhuba 100 nádejných atlétov podľa výkonnostných kategórií, ale keď im vo Vysokých Tatrách zaprší a bude hmla, tak či tak budú sedieť viac na izbách, alebo hrať v telocvični basketbal. Upevňovanie kolektívu sa dá robiť ďaleko lacnejšie a minimálne  s takým efektom ako odsúhlasil predchádzajúci výkonný výbor.  Je to vec názoru, ale keďže som bol v minulosti profesionálny tréner atletiky, viem o čom píšem.
Podobne aj keď nebude v organizačnom výbore budúcoročného Európskeho pohára v Dudinciach niekto skúsený z chodeckého hnutia, čo zatiaľ nie je, ľahko sa môže stať, že vstup do VIP na občerstvenie nedostane uznávaný člen svetovej IAAF, čo sa stalo v roku 2001, alebo možno bezpečnostná služba nevpustí na kávu niektorého z úspešných slovenských chodcov minulých rokov či funkcionárov, ako sa niečo podobné stalo predsedovi organizačného výboru Záhoráckej dvadsiatky, kde doprajú chodcom všetko, čo im vidia na očiach a populárne chodecké hody na Záhorí sú tým povestné. Naopak, pri poslednom Európskom pohári chodcov na Slovensku som sa musel pri súkromnej rozlúčke s ruskou výpravou hanbiť ako pes. Našťastie v Rusku na ďalšom ročníku EP to domáci našim neoplatili a možno aj po skúsenostiach zo Slovenska zorganizovali v Čeboksaroch podujatie, na ktoré sa bude vo svete v dobrom spomínať ešte dlhé roky.

Slovenská atletiká má od sobotu 20. októbra nového predsedu. Ak sa novému lodivodovi podarí mať okolo seba charakterných a podkutých odborníkov, mohli by už prvé svetlé chvíle nastať čoskoro. Za predchádzajúcich 5 rokov to P. Korčok  vôbec nemal ľahké a nežil v ústraní.  Nech už úradníci na ministerstve napísali také dôvody jeho odvolania, ako napísali, lebo sotva ho poslali na dovolenku za dobre vykonanú prácu, po tom všetkom čo prežil, ukazuje sa ako talent aj na tom funkcionárskom poli. Ak si ustráži svojho bývalého osobného trénera pri jeho svojráznych prejavoch a túžbe  byť chodeckým mágom aj v iných aktivitách, má šancu byť dobrým predsedom pre všetkých slovenských atlétov. A to potrebuje hnutie ako soľ, lebo nie nadarmo sa hovorí, že soľ je nad zlato...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?